Hidrofor tartály
A megfelelő házi vízellátás nélülözhetetlen eleme a hidrofor tartály. Széles hidrofor tartály választékunk megoldást jelent a lakossági, és ipari felhasználók számára egyaránt.
A hidrofor tartály már régen is a házi vízellátók fontos részét képezte. Ez napjainkban sincs másképp, csak a tartályok kialakítása és jellege változott. A régi hidrofor tartályok vastag lemezből készültek 1,5-2,5 mm-es falvastagsággal és jellemzően csak a légköri nyomást voltak képesek összepréselni. Későbbi gyártásoknál már fellelhető volt egy szelep is a tartályon, melyen lehetett pótolni a levegőt, de mivel ezekben a hidrofor tartályokban a víz és a levegő közvetlenül érintkezett így is kifejezetten gyakran kellett pótolni a levegőt. Ezen adottságok miatt a kikapcsolási értéktől a bekapcsolási értékig kinyerhető vízmennyiség is lényegesen kevesebb volt. Napjainkban már az úgynevezett gumimembrános hidrofor tartályok a legelterjedtebbek.
A hidrofor tartály működése.
Mikor kell hidrofor tartályt alkalmazni?
A hidrofor tartály használatára elsősorban akkor van szükség, ha épületek vízellátását szeretné biztosítani szivattyúval. Ezen kívül a frekvenciaváltóval szerelt szivattyúk esetében is indokolt a hidrofor tartály használata házi vízellátás esetében. Olyan öntözőrendszerek ellátásánál is használják a hidrofor tartályt, ahol a csepegtető öntözés minimális vízigényű.
Miért van szükség hidrofor tartályra a házi vízellátás esetében?
A hidrofor tartály jelentősége a tárolt vízmennyiség miatt szükséges a házi vízellátás során, mely a szivattyú indulásának számát csökkenti jelentősen, mérettől függően és a szivattyú szállító kapacitásától függően. A házon belüli vízfogyasztás jelentős részét nem egyszerre használjuk fel, hanem szakaszosan. Gondoljon csak bele! Egy kézmosás, egy wc öblítés, egy fürdés, egy mosogatás...stb. Ezeket soha nem egyszerre végezzük a házban, hanem napi szinten többször és alkalmanként. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy hidrofor tartály nélkül minden víz vételezés esetében a szivattyú elindulna. Igazából még ezzel sem lenne gond, de van egy fontos tényező ami megkerülhetetlen! A szivattyúk jelentős részét óránként maximum 20-szor lehet indítani. Ennek figyelmen kívül hagyása első körben a szivattyú indító kondenzátorának meghibásodásához, rosszabb esetben pedig a segédfázis leégéséhez vezethet. A hidrofor tartály a szivattyút kíméli, hiszen a be és kikapcsolás közötti tárolt mennyiséget tudjuk úgy elhasználni, hogy a szivattyú nem működik. Energia felhasználás szempotjából sem elhanyagolható szempont, hiszen induláskor a legnagyobb a szivattyú áramfelvétele. A hidrofor tartály a vízellátó rendszernek egyenletes nyomást biztosít, a belsejében található gumimembrán pedig a rendszerben keletkező vízütést csökkenti.
Mekkora méretű hidrofor tartályt érdemes választani?
A hidrofor tartály méretezését nagyban befolyásolja, hogy mekkora szállító kapacitású szivattyúval szeretnénk összeépíteni, és a lakóépület vízéllátása hány személyt érint. A háztartásban használatos szivattyúk esetében minimum 24 literes tartály méret javasolt, de természetesen, ha a hely méret is engedi lehet ettől nagyobb méret is 50,60,80, vagy akár 100 literes is. A hidrofor tartályból kinyerhető vízmennyiség a bekapcsolási nyomásérték és a kikapcsolási nyomás érték közötti érték, azaz a hiszterézis nagyságától függ. Ez egy hagyományos mechanikus nyomáskapcsoló esetében 1,5 bar-t jelent. Ennél az értéknél a kivehető vízmennyiség a hidrofor tartály méretének nagyjából 20%-a. Ez egy 24 literes tartály esetében nagyjából 4,8 litert jelent. Egy 100 literes tartály esetében ez a mennyiség már 20 litert jelent. Az 1,5 bar hiszterézistől nagyobb érték esetén a kinyerhető vízmennyiség nőni fog, de ez már jelentős és igen csak észrevehető ingadozást okozhat a vízellátó rendszerben. Abban az esetben, ha lehetősége van rá érdemes a 24 literes mérettől nagyobb hidrofor tartályt választani, mert ezzel jelentősen megnövelhető a szivattyú élettartama és az üzemeltetés is légyegesen gazdaságosabb.
A hidrofor tartály levegő előfeszítési nyomását hogyan kell beállítani és milyen gyakran kell ellenőrzni?
Minden hidrofor tartály gyári levegő előfeszítési nyomással rendelkezik, melynek értéke megtalálható a gyári matricán, és mi is feltüntetjük a műszaki adatokban. Aquasystem hidrofor tartály esetében 24-150 literes méret között ez a gyári érték 1,5 bar. Ezt az értéket minden esetben még a beépítés előtt ellenőrizze és a következő képpen állítsa be:
A levegő előfeszítési nyomás minden esetben a kívánt bekapcsolási nyomás érték ( a nyomáskapcsolón beállított) alatt kell, hogy legyen 2-3 tizeddel. Ez fizikailag a következőt jelenti. Ha a bekapcsolási nyomásérték 2,5 bar akkor a levegő előfeszítési nyomás a tartályban üres állapotban 2,2-2,3 bar között legyen. Ezt a beállított nyomásértéket 4-5 havonta ellenőrizni kell a következő képpen:
1., áramtalanítani kell a szivattyút.
2., a legközelebbi csapot ki kell nyitni, hogy távozni tudjon a tárolt vízmennyiség. ( A gumimemrán ernyedt állapodtban legyen)
3., A tartályon található szelepre helyezzen egy levegő nyomásmérőt és mérje meg pontosan a nyomást.
4., Ha kell pótolja autóspumpával, vagy kompresszorral.
5., Zárja el a csapot.
6., Helyezze ismét áram alá a szivattyút.
Abban az esetben, ha a levegő előfeszítési nyomás ellenőrzését elhanyagolja a gumimembrán élettartama a hidrofor tartályban jelentősen lecsökken, rosszabb esetben átszakadhat. Ennek hibajelensége, hogy a ki és bekapcsolások száma jelentősen megnövekszik, hiszen a víz nem összenyomható és ellen nyomás nélkül ez nem fog jól működni!
Álló vagy fekvő hidrofor tartályt válasszak?
Lényegében ez csak a fizikai adottságoktól függ. A fekvő hidrofor tartály valamivel nagyobb helyet igényel, viszont abban az esetben, ha kerti szivattyúval szeretné összeépíteni előnyös lehet hiszen a tetején található univerzális tartó konzol lehetőséget biztosít, hogy ráépíthessük a szivattyút. A fekvő hidrofor tartály akkor is előnyben részesíthető, ha a gépház, vagy szivattyú ház nem túl mély és a fagyhatár is fontos szempont. Az álló hidrofor tartály kisebb helyet igényel és általában pár forinttal olcsóbb a fekvő kivitelnél. Búvárszivattyú csőkút szivattyú esetében gyakran ezeket a típusokat részesítik előnyben.
Mekkora a hidrofor tartályban található gumimembrán élettartama?
Természetesen ez nagyban függ a felhasználástól és a rendszeres, gondos már fentebb említett karbantartástól, de átlagosan elmondható, hogy a gumimebrán élettartama 6-7 év. (Több száz hidrofor tartály értékesítésünk alapján) A hidrofor tartály gumimembránja cserélhető és pótolható, akár házilag is elvégezhető. Ehhez csak a márkát és a térfogatát kell, hogy tudjuk.
Kínálatunkban több olasz és kínai gyártású hidrofor tartállyal találkozhat. Jellemzően 24-100 literes tartály méret az amit leggyakrabban és a leggyorsabban tudunk szállítani. Természetesen ettől nagyobb méretű hidrofor tartályt is tudunk biztosítani, de ebben az esetben a szállítási határidő pár nappal hosszabb. Ez csak azért van, mert a hely méreteink a tárolást illetően korlátozottak.
Hidrofor tartállyal kapcsolatos blog bejegyzéseink:
A hidrofor tartály szerepe a házi vízellátásban