A kerti szivattyú tavaszi újraindítása

A kerti szivattyú tavaszi újraindítása

Még indítás előtt STOP! Erre figyeljen a kerti szivattyú indítása előtt.

A kerti szivattyúk jelentős része szezonális üzemben van használva. Ez azt jelenti, hogy tavasztól késő őszig használják leggyakrabban és télen pedig pihenő üzemmódban van. A télen megfelelően tárolt kerti szivattyút azonban tavasszal még az ismételt üzembe helyezés előtt nem árt átvizsgálni és meggyőződni arról, hogy ismét használatba vehetjük. Ez a kis blog bejegyzésünk most abban fog segíteni, hogy mit is kell a kerti szivattyún ilyenkor a tavaszi indítás előtt ellenőrizni.

 

A kerti szivattyú függetlenül attól, hogy önfelszívó kerti szivattyú, vagy többlépcsős önfelszívó kerti szivattyú a következő képpen illik ellenőrizni indítás előtt.

 

 Az első és talán a legfontosabb, hogy még mielőtt a kerti szivattyú visszahelyezésre kerülne az üzemeltetési helyére a motor hátulján található ventillátor burkolatot óvatosan távolítsuk el. Ezt egyes modelleknél óvatosan le kell pattintani, két közepes méretű lapos csavarhúzó segítségre lehet. Egyes modellek esetében ez a burkolat csavar rögzítéses. A lényeg, hogy körültekintően óvatosan vegyük azt le. Amennyiben szennyeződést találunk a ventilátor burkolat belsejében és az alatta található ventillátor lapáton akkor azt tisztitsuk meg. Ezt követően finom mozdolattal ellenőrizzük, hogy a vetillátor lapát a tengellyel együtt szép lazán forog. Egy újjal is könnyen meg kell tudni forgatni 360 fokban. Amennyiben azt érzékeli, hogy szorul, nem forgatható meg lazán akkor jobbra-balra óvatos mozdulatokkal forgassa a ventillátor lapátot mindaddig amíg azt nem érzi, hogy már lazán forog. Előfordulhat, hogy a tengelyről a ventillátor lapátot is le kell húzni és magát a tengelyt megforgatni egy csőfogó kulcsal, de azért ez ritkább eset. Ez a tipikus hibajelenség a keti szivattyúk esetében elő szokott fordulni, ha hosszú ideig üzemen kívül van. A tengely tömítés a tengelyen megszorulhat az állástól, letapadhat. Ha minden rendben akkor helyezzük vissza a ventillátor lapátot és ventillátor burkolatot szintén óvatos mozdulattal.

 

A következő lépés a kerti szivattyú szívócsövének végén található lábszelep ellenőrzése legyen. Az erősen karsztos vagy vasas víz esetleg homokos víz esetében előfordulhat, hogy a lábszelep belsejében található csappantyú letapad, ezért azt kézzel ellenőrizze, hogy nyit-zár. Egy ujjal lazán be kell tudni nyomni és szépen elengedést követően vissza kell üljön a lábszelep tányér a helyére. Amennyiben megszorult, de kézzel megmozdítható és újra funkció képes érdemes egy kis ecetes vízben megáztatni. Amennyiben ez nem vezet célra érdemes cserélni.

 

Abban az esetben, ha a fentiekben említett ellenőrzésekkel megvagyunk akkor a kerti szivattyú visszahelyezhető az üzemeltetési helyére és következhet a harmadik lépés. A kerti szivattyú szívó csatlakozásainak ellenőrzése. A leggyakrabban a szívóágat KPE csőből alakítják ki, ezért lényeges, hogy az idomokban található tömítések, szorító gyűrűk meglegyenek az összeszerelésnél. Amennyiben a KPE csövön már jól látható éles bemaródást talál akkor azt célszerű pár centire visszavágni. Ez akkor szokott előfordulni, ha ez a ki-be szerelési folyamat már többször lezajlott és a KPE idom szorító gyűrűje már többször megszorította a KPE csövet. Ennek kivédésére érdemes jó minőségű hollanderes csatlakozásokat kialakítani a későbbiek folyamán. A szívócső és a kerti szivattyú csatlakozása következhet. A szívóág jól tömített legyen és a menetes csatlakozások megfelelően legyenek igény esetén újra tömítve.

 

Jöhet a negyedik lépés a légmentesítés, azaz a szívócső és a szivattyúház feltöltése vízzel. Amennyiben feltöltöttük és szépen tartja a vizet, nincs szivárgás csöpögés sehol, úgy csatlakoztathatjuk a szivattyú nyomóágara is a megfelelő idomokat a már a harmadik lépésben említett (KPE cső csatlakozások ellenőrzése) mellett.

 

Az ötödik lépés a kerti szivattyú áramalá helyezése és próbázása. Minden esetben ellenőrizze a kerti szivattyú tápkebelének és villásdugójának épségét és csak ezt követően helyezze áram alá a szivattyút. Ezután feltétlenül ellenőrizze, hogy a kerti szivattyú sehol sem csöpög, szivárog. Abban az esetben, ha esetleg áramláskapcsolóval vezérli kerti szivattyúját érdemes az indítási és leállítási funkciót is ellenőrizni.

 

 

A kerti szivattyú tavaszi újra indítása ezzel be is fejeződött. Célszerű ezeket a lépéseket minden tavasszal megejteni, ellenőrizni, hiszen mindenkinek érdeke, hogy kerti szivattyúja biztonságosan és megfelelően üzemeljen. Természetesen amennyiben Önnek tavasszal a kerti szivattyú beindítását követően egyéb problémák, vagy ezzel kapcsolatos problémák merülnének fel amit házilag nem lehet megoldani úgy szivattyú szervizünk segítségével ez orvosolható, csak be kell hozni javító műhelyünkbe.

Árukereső vélemények

Google vélemények